Jeżeli prowadzimy sklep internetowy, to chcemy zadbać o każdy szczegół, który zaspokoi potrzeby i oczekiwania klientów, nie tylko w kwestii oferty sklepu, ale również w sprawach związanych z dokonywaniem płatności. Coraz więcej i chętniej kupujemy przez Internet i ten trend ma tendencję wzrostową, więc należy wiedzieć, że nasi klienci mają także wyższe wymagania wobec danego sklepu internetowego. Co ważne, liczymy na to, aby zakupy w sklepie online przebiegły bezproblemowo, szybko i z przyjemnością, dlatego klienci zwracają uwagę na wiele aspektów związanych z internetowym sklepem. Oprócz atrakcyjnych cen, szerokiej oferty produktów, czy też profesjonalnej obsługi klienta oczekujemy także, aby cała transakcja została dość szybko zakończona i przede wszystkim, aby była bezpieczna, więc warto zadbać o to, aby klient mógł skorzystać z różnego rodzaju płatności online. To nowoczesne rozwiązania, na które coraz częściej decydują się przedsiębiorcy z branży e-commerce i które wiążą się także z wieloma zaletami. Ale zanim zdecydujemy się na wprowadzenie tego rodzaju płatności, to warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach związanych z szybkimi płatnościami online. A jak to wygląda w praktyce? I co z tradycyjnymi przelewami bankowymi?

Płatności online – szybkie zakończenie transakcji

Dużą zaletą płatności online jest to, że informacja o dokonaniu przelewu prawie natychmiastowo trafia do klienta, jak i sklepu internetowego. Dzięki temu sklep internetowy nie musi czekać na dotarcie przelewu na konto i może szybciej rozpocząć realizację zamówienia klienta. Ponadto przy wyborze odpowiedniego systemu płatności online należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo transakcji, dostępne rodzaje płatności online, czy też na jego funkcjonalność oraz prostą obsługę. Jeżeli dany system spełnia oczekiwana nasze i klientów, a przy tym dba o bezpieczne transakcje drogą online, to warto zdecydować się na jego wprowadzenie do sklepu internetowego.

Co ciekawe, to dzięki szybkim płatnościom online, coraz więcej klientów decyduje się na skorzystanie z tej metody, rezygnując z dokonywania opłat za pobraniem, czyli listonoszom lub kurierom, czy też ze zwykłych przelewów bankowych. Główną ich wadą jest to, że sklep internetowy nie otrzymuje informacji o dokonaniu przelewu przez klienta, lecz dopiero, jak zapłata dociera na jego konto, to może rozpocząć realizację zamówienia. Niestety, ale w zależności od banku taki przelew może iść nawet kilka dni roboczych, co wydłuża czas realizacji zamówienia i oczekiwania przez klienta na otrzymanie przesyłki.

Należy także pamiętać o tym, aby zaproponować klientom różne możliwości dokonania zapłaty za zamówiony towar – od tradycyjnych przelewów, aż po płatności przez telefon. Dzięki temu każdy klient może zdecydować się na wybór właściwej metody, zgodnie ze swoimi potrzebami i oczekiwaniami. Warto także wiedzieć, że coraz chętniej robimy zakupy przez urządzenia mobilne, więc także należy zadbać o tę grupę klientów, zapewniając im dokonanie szybkich płatności, np. za pomocą telefonu. A jak działają systemy płatności online?

Od zamówienia towaru do jego realizacji wystarczy klika chwil

Systemy płatności online działają zgodnie z kilkoma prostymi zasadami, zapewniającymi szybkie zakończenie transakcji i realizację zamówienia. Klient, zamiast dokonywać tradycyjnego przelewu bankowego, dokonuje zapłaty na konto pośrednika płatności sklepu online, a przesyłane pieniądze zostają automatycznie przypisane do portfela sprzedawcy. Dzięki temu, już po kilku sekundach zarówno sprzedawca, jak i klient otrzymuje potwierdzenie dokonania zapłaty, co znacznie skraca czas realizacji całego zamówienia. To także przyśpiesza cały przebieg transakcji, bez konieczności długotrwałego oczekiwania na dotarcie tradycyjnego przelewu bankowego. Co ważne, każdy system płatności online oferuje przedsiębiorcom oraz klientom szereg rozwiązań, które zachęcają do wykonania zapłaty tą metodą. Dla jednych z nich jest to np. płatność SMSem, kartą kredytową, przelewem, czy nawet w atrakcyjnej wysokości ratach, co także stanowi zachętę do korzystania z systemów płatności online. Brzmi to ciekawie, ale jakiej wysokości są koszty związane z korzystaniem z tego systemu, leżące po stronie przedsiębiorcy? I czy to zawsze się opłaca?

Koszty i prowizje systemów płatności online

Często jednym z argumentów, dotyczących braku wprowadzenia tego typu systemów online mogą być wysokie koszty i prowizje związane z ich korzystaniem. Jednakże należy pamiętać, że obecnie na rynku funkcjonuje wiele systemów płatności online, dzięki czemu możemy zdecydować się na wybór właściwej oferty. Wysokość prowizji zależy od danego systemu i zazwyczaj waha się od kilku groszy, aż do nawet kilkunastu złotych za jeden przelew. Ponadto koszty mogą być stałe lub też zależeć od wysokości przelewu i im większy przelew, tym większą opłatę będziemy musieli ponieść. W związku z tym warto zdecydować się na wybór takiego systemu płatności, który zapewnia maksymalną ilość korzyści i przy tym przewiduje niewysokiej opłaty za pośrednictwo między sklepem internetowym, a klientem. Należy także pamiętać o tym, aby zwrócić uwagę na koszty założenia i zamknięcia konta, a także czy nie istnieją dodatkowe koszty. Ponadto niektórej systemy przewidują możliwość negocjowania stawek prowizyjnych, więc można ponieść niższe koszty korzystania z danego systemu online.

Kolejną ważną kwestią jest elastyczność w wypłatach i stały dostęp do środków, szczególnie że niektóre systemy płatności oferują przelew środków jedynie w określonym czasie. Przydatną opcją jest także posiadanie możliwości stałej kontroli, dzięki czemu przedsiębiorca może w każdej chwili sprawdzić stan przychodów z transakcji oraz dokonać ich przelewu na konto sklepu internetowego. Warto także pamiętać o wyborze takiego systemu, który jest również atrakcyjną metodą płatności dla zagranicznych klientów. To dobre rozwiązanie w przypadku sklepów internetowych, oferujących swoje produkty na rynku zagranicznym. A czy zawsze opłaca się korzystanie ze systemów płatności online i co z tradycyjnymi przelewami?

Systemy płatności online – komu się opłacają?

Nowoczesne systemy płatności online są dobrym rozwiązaniem, zarówno dla średniej wielkości, jak i większych sklepów internetowych, zaś te sklepy online, które dopiero wchodzą na rynek muszą głęboko zastanowić się, czy to rozwiązanie na samym początku działalności jest konieczne. Może okazać się, że jednak nie mam wystarczającej liczby klientów, lub też prowizje i opłaty mogą generować zbędne koszty, więc warto dokonać analizy, czyli za i przeciw wprowadzeniu tego rodzaju systemów płatności online. Jednakże wraz z rozwojem sklepu internetowego dobrym pomysłem jest skorzystanie z systemów płatności online, wybierając ten właściwy w oparciu o potrzeby klientów. A co ważne, obok tych systemów płatności online można również oferować możliwość dokonania zapłaty za pomocą przelewu bankowego – im więcej metod, tym lepiej!

 

Meteoryt.plUdostępnij: