Certyfikat SSL jest szeroko wykorzystywanym standardem w szyfrowaniu na stronach internetowych. Co to oznacza? W przypadku połączenia z witryną nasze dane muszą zostać odpowiednio zabezpieczone przed kradzieżą i dlatego certyfikat SSL zapewnia ich ochronę poprzez zaszyfrowanie. To ma duże znaczenie w przypadku internetowych przedsiębiorstw, które pozwalają na wykonywanie płatności elektronicznych lub wprowadzanie przez klientów danych do formularzy. Przecież żaden przedsiębiorca nie chciałby, aby trafiły one do niepowołanych osób! A jak działa certyfikat SSL i dlaczego jest taki ważny w przypadku sklepów internetowych?

Sposób działania certyfikatu SSL

Certyfikat SSL jest zawsze przypisany do danej domeny, inaczej adresu strony internetowej. Warto wiedzieć, że każda domena wymaga osobnego certyfikatu, więc w przypadku posiadania kilku domen należy kupić osobno certyfikaty SSL. Dzięki temu przesyłane dane np. wprowadzone przez klienta w formularzu zakupu produktu są odpowiednio szyfrowane. W przypadku braku certyfikatu SSL może dojść do sytuacji, że zostaną one przechwycone podczas ich transmisji i wykorzystane do kradzieży pieniędzy z konta bankowego klienta. Dlatego też zazwyczaj szyfrowanie połączenia odbywa się na stronach, które wymagają podania danych lub zlecenia przelewu elektronicznego, np. na stronie koszyka strony internetowej lub też w panelu klienta. A skąd wiadomo, że nasza strona internetowa korzysta z certyfikatu SSL?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup certyfikatu SSL, to po jego poprawnej instalacji w adresie naszej strony internetowej pojawi się przedrostek „https://”, np. w następującej postaci „https://twojsklep.pl”. Poza tym pasek przeglądarki może również zmienić kolor na zielony, a także pojawi się w nim ikona kłódki, sugerująca możliwość bezpiecznego przeglądania strony internetowej. Należy także wiedzieć, że widoczne w ten sposób działanie certyfikatu SSL zwiększa naszą wiarygodność, dzięki czemu klient nie musi się obawiać o bezpieczeństwo swoich danych. A jakie są jeszcze korzyści certyfikatu SSL?

Korzyści z certyfikatu SSL

Posiadanie certyfikatu SSL wiąże się z wieloma korzyściami, które mają wpływ na rozwój przedsiębiorstwa internetowego. To przede wszystkim zapewnienie ochrony danych klienta poprzez szyfrowanie, które skutecznie uniemożliwia ich pozyskanie przez niepowołane osoby. Dzięki temu każdy odwiedzający i korzystający z naszej strony ma pewność, że po wprowadzeniu przez niego danych, a także podczas dokonywania przelewu nie dojdzie do ich kradzieży. To wysokie poczucie bezpieczeństwa sprawia, że klienci chętniej korzystają ze sklepów internetowych zabezpieczonych certyfikatem SSL, niż z pozostałych witryn, niezapewniających odpowiedniej ochrony. Co jeszcze? Certyfikat SSL potwierdza wiarygodność sklepu internetowego, a także całej firmy, ponieważ domena, do której jest on przypisany, musi być zarejestrowana na dane przedsiębiorstwa widoczne w bazie WHOIS. Kolejną zaletą posiadania tego certyfikatu jest szansa na zwiększenie rozpoznawalności marki. Każdy potencjalny klient, widząc, że przedsiębiorcy zależy na ochronie jego danych, ma przeświadczenie, że jest to poważny partner biznesowy, któremu można zaufać. A to z kolei ma wpływ na rozwój naszego sklepu internetowego, np. w postaci zwiększenia grona klientów lub nawiązania korzystnej współpracy biznesowej!

Należy również pamiętać, że w przypadku wyszukiwarki Google warto, aby nasz sklep internetowy posiadał certyfikat SSL, ponieważ może mieć to wpływ na lepsze jego pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania, a także od lipca przeglądarka Google Chrome będzie oznaczała strony internetowe bez certyfikatu SSL jako niebezpieczne.

Dlatego warto zdecydować się na zakup i zainstalowanie certyfikatu SSL, wiążącemu się z wieloma korzyściami, które zapewniają nie tylko rozwój firmy, ale także mogą nam pomóc w uniknięciu nieprzyjemnych sytuacji, np. związanych z kradzieżą danych naszych klientów. W związku z tym, jeżeli chcemy, aby nasz sklep internetowy zapewniał profesjonalną ochronę informacji lub dokonywanych przelewów internetowych, a przy tym podkreślał naszą wiarygodność, to certyfikat SSL jest doskonałym wyborem!

Meteoryt.plUdostępnij: