Sklep internetowy a może portale aukcyjne? To częsty dylemat nie tylko początkujących przedsiębiorców, ale także profesjonalnych graczy na rynku e-commerce. Każda z tych dróg ma swoje plusy i minusy, ale należy wiedzieć, że to dzięki odpowiedniej platformie na której funkcjonuje nasz sklep internetowy, możemy również prowadzić aukcje internetowe, sprawując jednocześnie kontrolę nad sklepem online, jak i wystawionymi aukcjami. Dzięki temu możemy trafić do większej grupy odbiorców, zwiększyć sprzedaż, a także zyskać grono lojalnych klientów. Ale zanim zdecydujemy się na prowadzenie sklepu internetowego i aukcji internetowych, to warto poznać możliwości każdego sposobu, aby podjąć właściwą decyzję. Dlatego dobrym pomysłem jest zadanie sobie kilku pytań  o cele naszych działań, czy też o nasze oczekiwania wobec sklepu internetowego lub aukcji internetowych. A więc, co należy wiedzieć o tego typu przedsięwzięciach biznesowych?

Sklep internetowy – zbuduj swoją markę!

Warto wiedzieć, że zakupy internetowe cieszą się coraz większą popularnością i coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z oferty sklepów internetowych! Dlatego, jeżeli chcemy rozpocząć tego typu działalność, to warto pamiętać o wyborze odpowiedniej platformy e-commerce, która pozwoli nam na szybką oraz prostą obsługę naszej firmy. Często można spotkać się z opiniami, że własny sklep internetowy jest pracochłonnym przedsięwzięciem, który wymaga dużych nakładów finansowych oraz czasowych, przez co, taki sklep może okazać się nierentownym biznesem. Jednakże należy wiedzieć, że to dzięki odpowiedniej platformie, np. Asystent Online możemy prowadzić sklep internetowy nie ponosząc dużych kosztów lub poświęcając na to dużej ilości godzin. A dlaczego? Ponieważ, to dzięki takiej platformie możemy mieć dostęp do najważniejszych informacji np. o ilości sprzedanych produktach, czy też znajdujących się w magazynie. A co ważne, własny sklep internetowy pozwala na zbudowanie własnej marki i zdobyciu lojalnych klientów poprzez różne strategie marketingowe. Dlatego polecamy również zapoznanie się z artykułem, dotyczącym zalet posiadania własnego sklepu internetowego (Dlaczego warto posiadać własny sklep internetowy – przeczytaj!).

Należy także wiedzieć, że w przypadku własnego sklepu internetowego nie musimy ponosić opłat związanych z prowizją nakładaną na każdy produkt wystawionych na aukcjach internetowy. W przypadku platformy e-commerce ponosimy jedynie stałą opłatę abonamentową i nie musimy martwić się o dodatkowe koszta. W ramach takiej usługi zyskujemy również szereg innych opcji, np. związanych z bezpłatnym serwisem, czy też funkcjami, zwiększającymi możliwości naszego sklepu internetowego. A jeżeli chcemy rozpocząć naszą działalność biznesową w postaci aukcji internetowych, to o czym warto pamiętać?

Aukcje internetowe – zyski a może straty?

W przypadku chęci wystawiania produktów na aukcjach internetowych należy pamiętać o kilku aspektach, które mogą nam się przydać podczas korzystania z tego typu platform. Portale aukcyjne przeznaczone są do wystawiania produktów i ich sprzedaży, często w ofertach aukcyjnych, czy też w ustalonej już przez sprzedającego cenie. Co ważne, zazwyczaj w takich miejscach rządzi zasada „kto pierwszy, ten lepszy” więc istnieje duża szansa, że wystawiony przez nas towar może zostać szybko sprzedany. Jednakże w przypadku licytacji, to wyższa cena zaproponowana przez potencjalnego klienta wygrywa aukcje, dlatego tego typu działania wiążą się również z dość długim czasem oczekiwania na koniec aukcji. I cóż, nie zawsze towar może zostać sprzedany po cenie przewidywanej przez sprzedawcę.

Kolejnym ważnym zagadnieniem, które ma duże znaczenie w przypadku sprzedaży produktów, jest wygląd naszej aukcji. Należy pamiętać, że na aukcjach internetowych panuje duża konkurencja, więc warto zadbać o wyróżnienie naszej oferty na tle innych propozycji. A w jaki sposób? Przede wszystkim warto wybrać atrakcyjny wizualnie i estetycznie wykonany szablon, który podkreśli profesjonalny charakter naszej oferty oraz należy pamiętać o podaniu najważniejszych informacji o produkcie (zgodnych z prawdą!). Czasami można jeszcze spotkać aukcje, w których zawarte są nieprawdziwe informacje lub też ogólnikowo przedstawiające stan przedmiotu. Należy pamiętać, że oszukany lub niezadowolony z zakupu kupujący ma prawo dochodzić zadośćuczynienia i przez chęć zysku mogą spotkać sprzedającego przykre konsekwencje prawne.

Innym aspektem związanym z portalami aukcyjnymi, który został już poruszony w tym artykule są koszta związane z wystawianiem towarów na aukcjach internetowych. W przypadku wystawiania dużej ilości zróżnicowanych produktów możemy ponieść duże koszta, które związane są z opłatami prowizyjnymi, pobieranymi przez dany portal aukcyjny. Dlatego należy dokładnie zapoznać się z warunkami oferowanymi przez określony portal aukcyjny, zanim skorzystamy z jego możliwości. A jeżeli chcemy połączyć działalność sklepu internetowego i aukcji internetowych, to warto wybrać narzędzie, które pozwoli nam na równoczesne skorzystanie z tych dwóch możliwości biznesowych!

A może integracje zewnętrzne?

Jakiś czas temu na naszym blogu pojawił się artykuł, dotyczący integracji zewnętrznych (Czym są integracje zewnętrzne i dlaczego warto z nich skorzystać? – przeczytaj!), w którym szczegółowo omawiamy to zagadnienie. To dzięki integracjom zewnętrznym oferowanym przez naszą platformę Asystent Online możemy skorzystać z modułu odpowiedzialnego za obsługę wielu kont na portalu aukcyjnym Allegro, m.in. w postaci globalnej i szybkiej modyfikacji aukcji, czy też możliwości wystawienia pełnego asortymentu wprowadzonego na indeks magazynowy. Dlatego oprócz sklepu internetowego możemy również zarządzać naszymi aukcjami internetowymi, co może przyczynić się do zwiększenia sprzedaży, powiększenia grona klientów, a także na rozwój naszej działalności biznesowej! Co ważne, dzięki temu również możemy dotrzeć do potencjalnych klientów, preferujących zakupy w sklepach internetowych oraz na aukcjach zwiększając grono kupujących, więc zachęcamy do skorzystania z tych możliwości, jakie zapewnia nasza platforma e-commerce Asystent Online.

 

Meteoryt.plUdostępnij: